1402/09/14-12:13

متقاضیان گاز مایع یارانه‌ای در سامانه ثبت‌نام کنند

متقاضیان گاز مایع یارانه‌ای در سامانه ثبت‌نام کنند

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی بر لزوم ثبت‌نام متقاضیان در سامانه دریافت فرآورده‌های نفتی (سدف) برای دریافت گاز مایع تأکید کرد.

به گزارش اکوفارس به نقل از شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، «جعفر سالاری‌نسب» در این زمینه گفت: گاز مایع (ال‌پی‌جی) به قیمت یارانه‌ای در حال توزیع است، اما همه متقاضیانی که نیازمند دریافت گاز مایع برای مصارف خانگی یا مشاغل خرد هستند باید در سامانه دریافت فرآورده‌های نفتی ثبت‌نام و از طریق این بستر الکترونیکی سوخت موردنیاز خود را دریافت کنند.

وی افزود: دولت تلاش می‌کند فرآورده یارانه‌ای را به دست مردم به‌عنوان مصرف‌کننده اصلی برساند و از شبکه خارج نشود، بنابراین تلاش شده است تا انواع فرآورده با قیمت یارانه‌ای به‌منظور شفافیت بیشتر از طریق بسترهای اینترنتی توزیع شود.

این مقام مسوول خاطرنشان‌کرد: دولت همچنین سوخت را به نرخ یارانه‌ای تحویل نیروگاه‌ها می‌دهد تا برق با نرخ یارانه‌ای تحویل مردم شود، بنابراین همه تلاش دولت این است که مردم در بحث سوخت مشکلی نداشته باشند و فرآورده‌ای که نیاز دارند، در اختیار آنها قرار گیرد.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی تأکید کرد: ماهیت شکل‌گیری سامانه سدف نیز که زیرساخت‌های آن در سال‌های گذشته آماده و تکمیل شده، همین امر بوده است تا متقاضیان واقعی گاز مایع را که به گاز شهری دسترسی ندارند، شناسایی کرده و سوخت یارانه‌ای از این طریق در اختیار این افراد قرار گیرد.

سالاری‌نسب تصریح‌کرد: کارتخوان‌ها را حتی به روستاهای سخت‌گذر نیز ارسال کردیم و پرداخت قیمت گاز مایع از این طریق انجام می‌شود؛ نفت سفید نیز به همین منوال از طریق فروشندگی‌ها و با قیمت یارانه‌ای در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد.

وی افزود: توزیع الکترونیکی گاز مایع را از حدود یک سال گذشته آغاز کرده‌ایم و سیستان و بلوچستان بیشترین نیاز را داشت که در این استان ۱۰۰ درصد ثبت‌نام انجام شده است و حتی عشایر نیز ثبت‌نام کرده‌اند، اما برخی مصارف مربوط به کسب‌وکارهای خرد است که سازمان صنعت، معدن و تجارت (صمت) متولی شناسایی این مشاغل است و باید احراز هویت آنها انجام شود و با تأیید سازمان صمت استان، گاز مایع در اختیار این مصرف‌کنندگان نیز قرار خواهد گرفت.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی بیان‌داشت: به نظر می‌رسد کمتر از ۱۰ درصد نیاز گاز مایع کشور مربوط به نیازهای غیریارانه‌ای باشد که تلاش می‌کنیم آن را هم از طریق سدف توزیع کنیم.

سالاری‌نسب‌ تأکید کرد: این شرکت تنها وظیفه توزیع‌ گاز مایع را به‌عهده دارد و قیمت‌گذاری و نظارت بر نحوه توزیع به‌عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) و ستاد تنظیم بازار است.

وی تصریح‌کرد: شرکت‌های موزع نیز زیرمجموعه وزارت صمت تعریف شده اند که باید از همان مسیر، بر چگونگی توزیع گاز مایع با نرخ یارانه‌ای هر کپسول ۲۷ هزار و ۹۰۰ تومان بر آنها نظارت شود.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی افزود: هدف از مصوبه مجلس و دستورعمل دولت ایجاد شفافیت در روند عرضه سوخت است که در این باره شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی به تعهدهای خود به‌صورت کامل عمل کرده و سیستم بانکی نیز آماده است با عرضه صددرصدی گاز مایع کشور به‌صورت الکترونیک،‌ روند شفافیت در عرضه فرآورده را تسهیل کند.

سالاری‌نسب‌ تأکید کرد: خانوارهایی که به گاز شهری دسترسی دارند، شامل دریافت گاز مایع یارانه‌ای نمی‌شوند، اما باز هم دولت در این باره نیز تسهیلاتی در نظر گرفته و وزارت صمت نیز صحت ادعای مشاغل خرد را بررسی و تأیید می‌کند.

وی تصریح کرد: هیچ کمبودی وجود ندارد و اولویت اصلی تامین نیاز مردم است و به هر مقدار شرکت‌های توزیع‌کننده گاز مایع بخواهند، تحویل خواهد شد، اما باز هم تأکید می‌کنیم که توزیع تنها در بستر سدف انجام خواهد شد.

نظرات

captcha

اخبار مرتبط